SOWELA Technical Community College Announces Spring 2024 Graduates

SOWELA Spring 2024 graduates

LOUISIANA


Anacoco

  • Welding: Bradden David James Pope

Basile

  • Industrial Electrical Technology: Matthew Connor Francois
  • Industrial Instrumentation Technology: Matthew Connor Francois

Baton Rouge

  • Forest Technology: Cruz Philip Bridges, Sr.

Bell City

  • Practical Nursing: Kallan E. Conner
  • Forest Technology: Kade Joseph Mott

Branch

  • Sterile Processing Technology: Kiki Lynn Lavergne

Bunkie

  • Carpentry: Denkaevon K. Roy

Carencro

  • Practical Nursing: Mary Sellers

Church Pointe

  • Sterile Processing: Lyla Fruge

Covington

  • Industrial Electrical Technology: Connor Compton Charles

Crowley

  • Information Systems Technology: Lance Hoffpauer
  • Process Technology: Kinsey Briceno

Dequincy

  • Drafting and Design Technology: Cullen Clovis Irwin
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Devin Scott Fuselier, Dawson Cohl Stovall
  • Industrial Electrical Technology: Garrett J. Chaumont
  • Information Systems Technology: Bradley William Bauer
  • Machine Tool Technology: Kyler Conner
  • Welding: Trevor Johnston

Deridder

  • Accounting Technology: Alishya Faith McCullough
  • Industrial Electrical Technology: Dalton Keel
  • Practical Nursing: Heidi Lee Baggett
  • Nursing: Cameron Michael David Kutchenriter, Baylee Williams
  • Forest Technology: Brayden Johnson
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Caiden B. Moore
  • Outdoor Power Equipment: Pearl Azelie Dew, Troy Dalton Striedel
  • Practical Nursing: Kimberly Nicole Boudreaux
  • Vehicle Maintenance & Repair Technology: Denise Dowling, Maxwell David Eggers, Blake Riley Fontenot

Dry Prong

  • Industrial Instrumentation Technology: Brayde Kade Bonnette

Duson

  • Nursing: Heidi Rae Clark

Elmer

  • Industrial Electrical Technology: Daniel J. Gunter
  • Industrial Instrumentation Technology: Daniel J. Gunter

Elton

  • Culinary Arts: Joseph Chuan LaComb
  • Information Systems Technology: Blake Eagletail Celestine
  • Sterile Processing Technology: Keilan James Senegal, Sr.

Eunice

  • Industrial Electrical Technology: Gavin L. Credeur, Kaden Gage Gibbs, Gavin Cade Middlebrooks
  • Industrial Instrumentation Technology: Gavin L. Credeur, Kaden Gage Gibbs, Gavin Cade Middlebrooks
  • Process Technology: Gavin Brown
  • Carpentry: RonDre’lyn Mitchell
  • Practical Nursing: Jami K. Richard

Florien

  • Industrial Electrical Technology: Kaleb R. Carver, Bralyn K. Lee
  • Industrial Instrumentation Technology: Kaleb R. Carver
  • Welding: Michael J. Vanzant

Fort Johnson

  • Practical Nursing: Dadrianna D. Slater

Franklin

  • Nursing: Lauren E. Comeaux

Glenmora

  • Industrial Electrical Technology: Benjamin Higginbotham, Aaron Sutton
  • Industrial Instrumentation Technology: Maverick D. Corbett, Benjamin Higginbotham, Aaron Sutton

Grand Chenier

  • Business Administration: Audreanna Denise Richard

Hackberry

  • Industrial Electrical Technology: Tayt Mac Little
  • Nursing: Harley Martin

Hineston

  • Welding: Colby L. Jenkins

Iowa

  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Zachary Tyler Buquet
  • General Apprenticeship: Plumbing Construction: Terrance Rice
  • General Studies: Alyssa Ann Daigle
  • Industrial Instrumentation Technology: Dustin Paul Doucet
  • Information Systems Technology: David Zachary Paxson
  • Practical Nursing: Kaitlyn Bellard
  • Process Technology: Hunter Ryan Ardoin, Ross Robert Denison, Kaegen A. Perry

Jennings

  • Industrial Electrical Technology: Simon Joseph Roussell, Tanner Walker
  • Industrial Instrumentation Technology: Brandon Kade Fontenot, Tanner Walker
  • Practical Nursing: Sharonda R. Washington
  • Process Technology: Hailey Elizabeth Savoie
  • Sterile Processing Technology: Justin Seth Gill, Aaliyah Shola Kately
  • Vehicle Maintenance & Repair Technology: Kory P. Levergne

Kinder

  • Business Administration: Brylee Elizabeth Anderson, Benjamin Cooley
  • General Studies: Alexa Jane-Marie Fontenot
  • Process Technology: John Bryson Moore
  • Nursing: Megan Deshotel

Lafayette

  • General Apprenticeship: Plumbing Construction: Dylan Lasha

Lake Arthur

  • Information Systems Technology: Tyson Paul Martin
  • Process Technology: Brennan Guillot
  • Nursing: Angela Bourgeois Bertrand, Jonathon Bordelon, Isabelle Caron, Kimberly R. Gaspard
  • Sterile Processing Technology: Michelle E. Hildebrand

Lake Charles

  • Accounting Technology: Cecilia Lomeli, Brooklynn Paige McGee
  • Aviation Maintenance Technology: Austin T. Ewing, Chris Strain
  • Business Administration: Victoria Rain Cervera, Christian Ertell, Andrew Joseph Guillory, Saige Brenay Hinton, Brittany Kaytrell Payne, Javin Anthony Rene
  • Chemical Lab Technology: Anna Fitkin
  • Criminal Justice: Precious S. Bradford, Danielle Edmond, Tiffany N. Henny, Carla Valeria Martinez, Genesis Winston
  • Culinary Arts: MaKayla Hardin, Garrett Hassard, David Alexander LeGros, Damon Gerard Lewis Jr., Shelly Ann Mayo, Lana Ruth Pennartz
  • Digital Arts and Communication: Zoe Jane Crawford, Madeleine Elise Guillory, Irma D. Hounnou, Kourtlen Thomas, Devan Elaine Perkins
  • Drafting & Design Technology: Bryce Cade Badon, Addis Gabriel Doucet, Cameron Wayne Kingery, Garrett Thomas Mendoza
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Garrett Bilbey, Bryce Joseph Boudreaux, Hunter Ross Bowers, Seth Crochet, Andrew A. Daigle, Joseph Daniel Eastman, Jesse Scott Esparza, Devon Todd Franques, Tyler James Gaukel, Tatum B. Thibodeaux
  • General Apprenticeship: Plumbing Construction: Alexander James Hicken, Joshua Moore
  • General Studies: Gabe Broussard, Lance Chiasson, Brooklynn Lewis
  • Industrial Electrical Technology: Jerry Cleveland Beard, Jimmy Dang, Katrina Marie Evans, Eric Chandler Gardiner, Carmen Ishee, Kaden Marcel Lambert, Zachary LeDoux, Byron Kelon Meeks, Kristopher Blake Quibodeaux, Solomon Ben Texada, Dylan Blake Thibodeaux, Gavin P. Trafford
  • Industrial Instrument Technology: Braeden K. Arrant, Jerry Cleveland Beard, Jimmy Dang, Marc Michelson Gracia Wencess Delva, Katrina Marie Evans, Eric Chandler Gardiner, Kaden Marcel Lambert, Zachary LeDoux, Kristopher Blake Quibodeaux, Dylan Blake Thibodeaux, Gavin P. Trafford
  • Information Systems Technology: Christopher Loren Endris, Tomas J. Hare, Ian Kemboi, Gabriel Perkins, Armand E. Rachal
  • Machine Tool Technology: Huy Gia Doan, Jassen Erazo, Kimberly Nicole Payte, Seth Michael Voisin
  • Nursing: Trace Aaron Borde, Emily Jane Bordelon, Ashley Bourg, Courtney Danielle Britt, Kayde O. Broussard, Kristin Leigh Broussard, Britney Nicole Brown, Jirah Lashay Carter, Meagan Corbett, Coleen Cummings, Autumn Darbonne, Terronda Marie Gibbs, Tamia Nashay Grant, Toni Antonette Guidry-Dugas, Ardella Watson Hill, Shella Mesha Deshawn Jones, Keyla Alexandra Langford, Morgan Olivia Monlezun, Madison M. Pippen, Ramsey Camille Thibodeaux, Katherine Campbell Townsend, DaKayla Washington, Morgan Laine Wibbenmeyer
  • Practical Nursing: Courtney D. Collins, Darneshia Danielle Guidroz, Kelechi Cynthia Kyle, McKinsey Rianne Joe, Brianne Elizabeth Vital
  • Process Technology: Ethan David Adams, Gentry C. Andrus, Atticus Aidan Ates, Elliott Butler, Tyler Regan Cobb, John Thomas Comeaux, Katelyn Courville, Marcus James Duhon, William Andrew Fear, Cobe Phillip Fournerat, Jonas Fusilier, Jalisha Green, Sharmaine Guillory, Easton Blue Massey, Michael Bryant Morales, Robert Osburn, Emory Roberts, Bethany Marie Robinson, Rylen James Smith, Troy Sterling, Jr.
  • Sterile Processing Technology: Haley Reed, Caitlyn Richard
  • Vehicle Maintenance & Repair Technology: Glenn De La Cruz-Colon, Noah Andrew Farque, Terrain L. Lemons
  • Welding: George Warren Bujol, III, James Buford Jeane

Leesville

  • Industrial Electrical Technology: Wade Hamilton Perkins
  • Industrial Instrumentation Technology: Wade Hamilton Perkins
  • Carpentry: Jaymie Trenton-Alexander Rutherford
  • Outdoor Power Equipment: Jessica Erin Millard
  • Vehicle Maintenance & Repair Technology: Skeet Mason Johnson
  • Welding: Devin Z. Ford, Seth Haug, Roderick Wayne Thomas, Jr.

Longville

  • Aviation Maintenance Technology: Wesley Tatum Felice
  • Nursing: Tiffany Nicole Butter
  • Process Technology: Micah K. Johnson

Mansura

  • Nursing: Jennifer Kristine Whiddon

Marksville

  • Process Technology: Marcus Devin Johnson

Maurice

  • Nursing: Courtney Bailey Neuville

Merryville

  • Industrial Instrumentation Technology: Noah Javier Ramirez

Morse

  • Industrial Electrical Technology: Gabriel Michael Carlson
  • Industrial Instrumentation Technology: Gabriel Michael Carlson

Moss Bluff

  • Practical Nursing: Savannah Alexis Perry

New Iberia

  • Nursing: Mallory Layne Chaddick

Oakdale

  • Industrial Electrical Technology: Dutton Dieterich, Francis Brett Thrasher
  • Industrial Instrumentation Technology: Dutton Dieterich, Francis Brett Thrasher
  • Nursing: Madison Michelle Pelican

Oberlin

  • Accounting Technology: Brooke D. Manuel

Pineville

  • Industrial Electrical Technology: Braxton Craig
  • Industrial Instrumentation Technology: Braxton Craig

Pitkin

  • Criminal Justice: Aryn Paije Johnson
  • Industrial Electrical Technology: Clinton Shane Buxton, Hayden G. Lavergne, Aiden Lane Fontenot
  • Industrial Instrumentation Technology: Clinton Shane Buxton, Hayden G. Lavergne, Aiden Lane Fontenot
  • Forest Technology: Rylan L. Bennett

Ragley

  • Process Technology: Andrew Garland Thomas

Rayne

  • Culinary Arts: Jesse DeRouen

Reeves

  • Process Technology: Maverick Jason Ordiway

Roanoke

  • Nursing: Dylan Gauge Lavergne
  • Sterile Processing Technology: Chloe Sinclair Bertrand

Singer

  • Chemical Laboratory Technology: Sophia Trevino Steitler
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Dawson S. Willis
  • Process Technology: Cameron B. Cooley

Starks

  • Machine Tool Technology: Cody John Simon

Sugartown

  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Seth S. Willis

Sulphur

  • Accounting Technology: Dellena Fontenot, Killian Marie James
  • Business Administration: Victoria A. Lebrun, Abigail E. Ramirez, Samantha Joe Trahan
  • Criminal Justice: Walter Collins, IV, Tabitha Nicole Dawdy, Alexis Joy Fontenot
  • Culinary Arts: Jade Micah Davis
  • Digital Arts and Communication: Lauren Hudson
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Grant Paul Doucet
  • Industrial Electrical Technology: Michael Connor Buxton, Brice Aaron Cronce, Corey J. Guidry, Colby Maclane Hessifer, Hayden Richard
  • Industrial Instrument Technology: Michael Connor Buxton, Nicholas Cole, Brice Aaron Cronce, Corey J. Guidry, Colby Maclane Hessifer, Hayden Richard
  • Information Systems Technology: Danny Campbell, Taylor James Copper, Ty Sonnier, Jr.
  • Practical Nursing: Macie Rae Duplechin, Anastasia Nicole Fritzinger, Nicolle Johnee’ Palombo, Ashanta Royer, Taylor Michele Whittle
  • Process Technology: Regan Dowers, Allison Renee Duhon, Polly Ann Fontenot, Kaenan Cole Hardin, Jessica Langford, Zachary Cole Marcantel, Caileb James Richard, Brock Saltzman, Daniel Mark Spell, Sarah Danyelle Woods
  • Nursing: Elisabeth Anne Lavalley, Jessica Leonard, Elisabeth Renee Paul, Zachary Schwartzenburg, Kellie Leanna Whatley
  • Sterile Processing Technology: Gabrielle Elizabeth Aniboh
  • Welding: Justin Broussard

Ville Platte

  • Industrial Electrical Technology: Katrina Poullard
  • Industrial Instrumentation Technology: Katrina Poullard

Vinton

  • Culinary Arts: April Rachelle Compton
  • Nursing: Madison Fabacher
  • Process Technology: Joseph Lynn Trahan

Washington

  • Vehicle Maintenance & Repair Technology: Robert Luke Reed

Welsh

  • Industrial Electrical Technology: Jethun Kyle Andrepont, Sawyer Joseph Augustine, Trent Adam Lopez, Sr.
  • Industrial Instrumentation Technology: Jethun Kyle Andrepont, Sawyer Joseph Augustine, Trent Adam Lopez, Sr.
  • Nursing: Niaja N. Jones, Lauren LeDoux, Hannah G. Mier
  • Practical Nursing: Kya Monique Thibeaux, Kaylin Marie Wirtz

Westlake

  • Accounting Technology: Chelsie Fruge
  • Chemical Laboratory Technology: Nicole Marie Babineaux
  • Drafting & Design Technology: Sheridan Peeples
  • General Apprenticeship: Electrical Construction: Jonathon Keith Golightly
  • Industrial Electrical Technology: Keagen P. Ellender
  • Industrial Instrumentation Technology: Keagen P. Ellender
  • Nursing: Aliyah Alexis Rosteet

Woodworth

  • Welding: Payton J. Guillot

Youngsville

  • Process Technology: Anton Imir Atkins, Hannah Smith

TEXAS


Burkeville

  • Carpentry: Zachery Thomas Graham

Orange

  • Digital Arts and Communication: Darby S. Boudreaux, DC

Port Arthur

  • Industrial Electrical Technology: Quentin Jarrard Campbell, Sr.
  • Industrial Instrumentation Technology: Quentin Jarrard Campbell, Sr.
  • Sterile Processing Technology: Brea La-Nae Savoy

San Antonio

  • Welding: Samuel W. Taylor

About SOWELA

SOWELA Technical Community College provides traditional, distance, and lifelong learning experiences and awards associate degrees, technical diplomas, and certificates. The College empowers learners in career and technical education and enables transfer students to pursue a four-year degree, so all learners excel as globally competitive citizens. The College has been educating the region’s workforce for more than 85 years.

3820 Senator J. Bennett Johnston Avenue
Lake Charles, Louisiana 70615
(337) 421-6565
(800) 256-0483
info@sowela.edu

Mon-Thu: 7:45 AM to 4:15 PM
Friday: 7:45 AM to 12:00 PM
(337) 421-6550

SOWELA Technical Community College does not discriminate on the basis of race, color, national origin, gender, disability, or age in its programs and activities. The following person(s) have been designated to handle inquiries regarding non-discrimination policies:

Title IX Officer

Candy Parker

candy.parker@sowela.edu

(337) 421-6510 or (800) 256-0483

3820 Sen. J. Bennett Johnston Ave. Lake Charles, LA 70615

ADA Officer

Maegan Lewis

maegan.lewis@sowela.edu

(337) 421-6952 or (800) 256-0483

3850 Sen. J. Bennett Johnston Ave. Lake Charles, LA 70615

©2024 SOWELA Technical Community College, All Rights Reserved. | Privacy Policy | Contact Us | Sitemap | Website Accessibility