SOWELA Technical Community College Announces Spring 2023 Graduates

(Lake Charles, Louisiana – June 22, 2023)

Spring 2023 graduates are:

Louisiana

Abbeville

Aviation Maintenance Technology: Dillon Conner

Anacoco

Practical Nursing: Emily Suzanne Orme, Lorianna Lynn Perkins

Basile

Industrial Electrical Technology: Jude M. Guillory, Gage M. Johnson

Industrial Instrumentation Technology: Gage M. Johnson

Process Technology: Cole T. Manuel, Jose Palacios

Baton Rouge

Process Technology: Brent W. Buller

Bell City

Industrial Electrical Technology: Dustin Kace Armentor

Cameron

Industrial Electrical Technology: Jordan Snyder

Industrial Instrumentation Technology: Jordan Snyder

Dequincy

Chemical Laboratory Technology: Reeghan La Cour

General Apprenticeship: Electrical Construction: Austin Richard

General Apprenticeship: Plumbing Construction: David W. Trahan

General Studies: Reeghan La Cour, Jasmine Marie Poullard, Audrey Lee Thorn

Industrial Electrical Technology: Jared Wayne Hagen

Industrial Instrumentation Technology: Dawton Ashworth

Information Systems Technology: Kyle Hooker, Alston W. Perkins, Gavin Schexnider

Practical Nursing: Jenna Shay Stewart

Process Technology: Luka Daniel Hagen, Kolbe James Leger, Preston Simon

Deridder

Carpentry: David Butler, Armondo Ramirez

Drafting and Design Technology: Matthew T. Gentry

General Apprenticeship: Electrical Construction: Zachary T. Rogers

General Studies: Madison Grace Jones, Julianna C. Riddle

Industrial Electrical Technology: David Karlin, Ariah H. Sermon

Industrial Instrumentation Technology: David Karlin, Ariah H. Sermon

Louisiana Transfer Degree – Associate of Art: Julianna C. Riddle

Nursing: Cadie Marie Blankenbaker, Lucia B. Corley, Lindsey Nichole Gill, Alexis Sadia Ann Pearce, Michelle Bradleigh Phelps

Practical Nursing: Sharon Renee Auzenne, Jodi Michelle Boeckner, Karter L. Cooley, Devin DiMaggio, LaTonia Catreece Johnson, Kacey Jones, Robin Renee Moreno, Penny Shena Sheff

Deville

Carpentry: Cade W. Bolin

Duson

Nursing: Jourdan Matte

Elizabeth

Industrial Electrical Technology: Jacob W. Mancil, Aidan R. Soileau, Joseph Bryce Tichy

Industrial Instrumentation Technology: Jacob W. Mancil, Aidan R. Soileau

Process Technology: Parker Kole Cloud, Trey Adam Gilley

Elton

Business Administration: Sammi Jo Celestine

Practical Nursing: Kanosha Simone Marks

Welding: Kaydee Ackless-Ceasar, Mikail D. Jack

Eunice

Culinary Arts: Travis Ceaser

Industrial Electrical Technology: Gregory Richardson

Industrial Instrumentation Technology: Gregory Richardson

Machine Tool Technology: Aubry V. Lafleur

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Michael Clay Miller, Sr.

Florien

Practical Nursing: YaCrista Holland

Forest Hill

Welding: Gerardo Moncada

Fort Polk

Business Administration: Chelsea C. Home

Gueydan

Industrial Electrical Technology: Joseph Clark

Industrial Instrumentation Technology: Joseph Clark

Hineston

Practical Nursing: Alexus Melder

Iota

Business Administration: Victoria Lynn Clay

Industrial Electrical Technology: Garrett D. Short

Industrial Instrumentation Technology: Garrett D. Short

Nursing: Christine Renee Hebert

Iowa

Accounting Technology: Hannah Fruge

General Apprenticeship: Electrical Construction: Tyler Walker

Industrial Electrical Technology: Creed I. Arabie, II, Hunter Grant Dartez, Reese McDougal

Industrial Instrumentation Technology: Creed I. Arabie, II, Reese McDougal

Machine Tool Technology: Lynette Thomas-Darbone

Nursing: Julia Ardoin

Jennings

Business Administration: Chelsey Johnson

General Apprenticeship: Electrical Construction: Kolby Britt

General Studies: Catherine A. Trahan

Industrial Electrical Technology: Brock Bonin, Orise Cormier, IV, Collin W. Fontenot, Koyden Jude Lopez, Jacob Layne Young

Industrial Instrumentation Technology: Brock Bonin, Collin W. Fontenot, Koyden Jude Lopez

Nursing: Marla T. Myers

Practical Nursing: Abigail Evans

Process Technology: Hayden William Seilhan

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Justin Matta-Quinones

Kaplan

Industrial Electrical Technology: Rhett M. Menard

Industrial Instrumentation Technology: Rance Guidry

Kinder

Accounting Technology: Brylee Elizabeth Anderson

Criminal Justice: Kelsey Reneé Briscoe

Culinary Arts: Ryan Bestler

Industrial Electrical Technology: Colin Bryce Klein

Industrial Instrumentation Technology: Colin Bryce Klein

Nursing: Grace A. Mango

Process Technology: Blake Foster

Sterile Processing Technology: Kira A. Chamberlain

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Odgen Joseph Boullard, III

Lacassine

Drafting and Design Technology: Carly E. Sonnier

Process Technology: Ryan Kozelski

Lafayette

Process Technology: Callen M. Smith

Lake Charles

Aviation Maintenance Technology: Kyle Reese Ozan, Jonathan Grant Wilson

Business Administration: Katelyn Andrus, Denea Carter, Lakyn Chapman, Brandon Comeaux, Makenah Hamilton, Tonya Renee Landry, Emma Katherine Marler, Fatima Carolina Munoz-Martinez, Natalie Faith Richard

Chemical Lab Technology: Caleb Goos, Kennedy Ivian Jackson

Culinary Arts: Harold Duhon, Telissa Goodly

Digital Arts and Communication: Kevin Michael Ange

Drafting & Design Technology: Blaine Adams

General Apprenticeship: Electrical Construction: Hunter Bihm, Brendan J. Giles, Dequinta Jamon Kerlegan, Derrick C. Robertson, Eric Robertson

General Studies: Braedon Cheyenne Bauer, Dane P. Boyd, Elizabeth Nell Kirby

Industrial Electrical Technology: Keenan Jacob Babineaux, Christopher Cade Craven, Lane Lance Lambert, Landon K. Garrett, Grant Neil Howard, Richard Tyler Jackson, Colby LeJeune, Cameron Lemonia, Daniel Morales, Gabriel Allen Morasco, Reginald Royster, Jr.

Industrial Instrumentation Technology: Landon K. Garrett, Grant Neil Howard, Baylor Kingsley, Colby LeJeune, Cameron Lemonia, Gabriel Allen Morasco, Reginald Royster, Jr., Christopher Cade Craven, Lane Lance Lambert

Information Systems Technology: Joshua Nathan Casey, Kiara Reneé Hartman, Nadeera Abdulla Keepurath, Cameron Paul Lavergne, Gavin Christopher Miller, Kristen Ryder, James Simpson, III

Machine Tool Technology: Blaine Carlin, Cathryn Larsen, Justin Myrick, Christian J. Redeaux

Nursing: Alisa Ann Boudoin, Canon Lee Cart, Patsy Marie Corpening, Tiffany Brianne DeWitt, Katelyn Erickson, Michelle Gloston, Halle Grace Goodman, Crystal Guillory, Hailey Renea Hamilton, Ashley Lawson Hawkins, Ekaterina Horton, Gifty Mariya Jacob, Kenyona LeBlanc, Rhonda Michelle LeDee, Penny Lynn Manuel, Thomas Moore, Brittani Penny, Destinee Smith, Camila Triana, Rachel Woods

Office Systems Technology: Leah Cobb

Practical Nursing: Emily Clement, Destiny Joetta Gordon, Andra Gustin, Emani Liehe, Megan Shanese Jenkins, Chantelle Mcclean, Cory Seth Melancon, Jasmyne Melendez, Kassandra Mariee Moreno, Hardik Patel

Process Technology: Stephen Kyle Alston, Grayson M. Ashford, Brandon Ballou, Chance Boudreaux, Sarah Elizabeth Bridges, Jose F. Campbell, Brant Carrier, William Carter, Landon C. Chretien, Skylar P. Clark, Stephen Eccles, Jr., Jonathan L. Ewing, Kendrick Hardy, Christina Johnson, Gavin Scott Johnson, Deondre T. Pierite, Jacob Samuel Pruitt, Stephen Glenn Taylor, Megan Leigh Thibodeaux, Shemika Renee Thibodeaux, Adam A. Touchet, Dillon Alexander Willer

Sterile Process Technology: Markell Jolivette, Angele Jules Lemelle

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Daunte Singleton

Leesville

Carpentry: Jonathan Thomas Harvey, Fernando Arturo Mendoza, Joseph Olinger

Industrial Instrumentation Technology: Matthew S. Hoecker

Nursing: Lisa Babb

Outdoor Power Equipment Technology: Brent Patrick Campbell

Practical Nursing: Breonta Keiera Hammond, Britnie Stroud

Longville

General Apprenticeship: Electrical Construction: Clarence Daniel Friend, Dakota A. Kratzer

Information Systems Technology: Seth C. Vidrine

Nursing: Kennedy Elizabeth Chaney, Maddison Nicole Harris, Janet Dale Shuff

Mamou

Machine Tool Technology: Kyland R. Spears

Practical Nursing: Staci R. Bebee, Kolbi Suire Dupuis

Mittie

Industrial Electrical Technology: Austin G. Butts

Industrial Instrumentation Technology: Austin G. Butts

Morse

Industrial Electrical Technology: Grant M. Boudreaux, Darian Chase Broussard

Industrial Instrumentation Technology: Grant M. Boudreaux, Darian Chase Broussard

Sterile Processing Technology: Ashlyn R. Clark

Oakdale

Industrial Electrical Technology: Jardon K. Welch

Practical Nursing: Hailey Denay Bryant, Brooklyn Paige Clark, Emily Matt, Mckenzie Smith

Welding: Joseph Glen McGee

Oberlin

Criminal Justice: Heidi Rayne Manuel

Industrial Electrical Technology: Collin John Chatman

Industrial Instrumentation Technology: Collin John Chatman

Process Technology: Alex Mckenzie Fontenot

Pineville

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Dylan Hammer, Sr.

Pitkin

Industrial Electrical Technology: Jesse Warren Kadrovich, Kyle Edward McKee

Industrial Instrumentation Technology: Jesse Warren Kadrovich, Kyle Edward McKee

Nursing: Charity Nicole Snell

Ragley

Drafting and Design Technology: Nicholas Cade Uhlik

General Studies: Bailey N. Steele

Industrial Electrical Technology: Jaydon S. Derouen

Industrial Instrumentation Technology: William Samuel Stanfield

Process Technology: Cohen C. Gray

Rayne

Practical Nursing: Shanlonder A. Bercier, Heather A. Young

Roanoke

Drafting and Design Technology: Mackenzie Anne Jackson

Saint Landry

Business Administration: Harlee Kristina Marcotte

Singer

Nursing: Kaycee E. Griffin

Sulphur

Accounting Technology: Shirley L. Hardy, Gayla Michell Hill, Belinda Kay McManus

Business Administration: Kortelyn Bertrand, Aimee Michelle Boutin

Chemical Laboratory Technology: Annalice C. Gibson, Emily Mckenzie Howard

Criminal Justice: Nelssy Garza

Culinary Arts: Kawish Daniel

Drafting and Design Technology: Logan Buck

Forest Technology: Owen Ross Lejune

General Apprenticeship: Electrical Construction: Nicholas Chretien, Nicholas Paul Hammer, Alex Huck, Leonard C. Temple

General Studies: Josette Celestine, Rees Aaron Cronce, Christina Marie Fontenot, Tina Danielle Judge

Industrial Electrical Technology: Gavin Jerome Gilder, Kyle S. Granger, Bradyn Chase Stone, Logan Hunter Walter

Industrial Instrumentation Technology: Gavin Jerome Gilder, Kyle S. Granger, Bradyn Chase Stone, Logan Hunter Walter

Information Systems Technology: Nicole Hutto

Nursing: Larisa Lichtenauer Cronce, Jacie Michelle Delaney, Jennifer Gail Fontenot, Madison Mackenzie Harger, Shatonya Marie Joseph, Annasticia Mariea Ziegler

Practical Nursing: Kessie R. Dronet, Mattilyn Elaina Maples

Process Technology: Cody Patrick Forrest, Hayden Kyle Pago, Kallie Smith

Vehicle Maintenance and Repair Technology: Tate Guillory

Ville Platte

Process Technology: Aaron Joshua Baquet

Practical Nursing: Taylor Brooke Dupree, Emily Victoria Sittig, Brashonica Renee Wright

Vinton

Business Administration: Kasey Leigh Bushnell

Criminal Justice: Jessica N. English

Industrial Electrical Technology: Patrick Perez

Nursing: Kristen Sonnier

Process Technology: Alexandra Hudson, Eric Lynn Jones

Welsh

Industrial Electrical Technology: Keegan Neal

Westlake

Accounting Technology: Kayla Lynn Blatcher

Criminal Justice: Kathie Marie Clement

General Apprenticeship: Electrical Construction: Christopher Daily, Russell Patton

General Studies: Amanda Lee Clement

Industrial Electrical Technology: Mason Settle

Industrial Instrumentation Technology: Mason Settle

Office Systems Technology: Hailey Janett Deranger

Process Technology: Daxton Dallas Cormier

Youngsville

Nursing: Shawanna Williams

Mississippi

Heidelberg

Culinary Arts: Shedreka Nicole Bolton

Texas

La Vernia

Industrial Instrumentation Technology: Dylan Matthew Doyle

Orange

Aviation Maintenance Technology: Patrick Scot Tippett

About SOWELA Technical Community College

SOWELA Technical Community College provides traditional, distance, and lifelong learning experiences and awards associate degrees, technical diplomas, and certificates. The College empowers learners in career and technical education and enables transfer students to pursue a four-year degree, so all learners excel as globally competitive citizens. The College has been educating the region’s workforce for 85 years.

3820 Senator J. Bennett Johnston Avenue
Lake Charles, Louisiana 70615
(337) 421-6565
(800) 256-0483
info@sowela.edu

Mon-Thu: 7:45 AM to 4:15 PM
Friday: 7:45 AM to 12:00 PM
(337) 421-6550

SOWELA Technical Community College does not discriminate on the basis of race, color, national origin, gender, disability, or age in its programs and activities. The following person(s) have been designated to handle inquiries regarding non-discrimination policies:

Title IX Officer

Candy Parker

candy.parker@sowela.edu

(337) 421-6510 or (800) 256-0483

3820 Sen. J. Bennett Johnston Ave. Lake Charles, LA 70615

ADA Officer

Maegan Lewis

maegan.lewis@sowela.edu

(337) 421-6952 or (800) 256-0483

3850 Sen. J. Bennett Johnston Ave. Lake Charles, LA 70615

©2024 SOWELA Technical Community College, All Rights Reserved. | Privacy Policy | Contact Us | Sitemap | Website Accessibility